General Information

Institutional Information: Ilahiyat Fakültesi, Islam Tarihi Ve Sanatlari Böl., Türk Islam Sanatları Tarihi Ad
Research Areas: Archaelogy and History of Art, Theology, Art

Metrics

Publication

20

Project

2

Thesis Advisory

10

Open Access

9

Biography

Hicabi Gülgen 1970 yılında Amasya’da doğdu. İlkokulu Amasya Yavuz Selim İlkokulu’nda, Ortaokulu Amasya İmam Hatip Lisesi’nde ve Liseyi Amasya Lisesi’nde okudu. 1988 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1993 yılında mezun oldu. Aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başladığı yüksek lisans programını “Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii ve Hamamı ile Nârince Âbide Hâtun Camii” konulu teziyle 1996 yılında tamamladı. 1994 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Ordu Fatsa İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenliğe başladı. 1999 yılına kadar yurdun değişik yörelerinde öğretmenlik yaptı. 1999 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde “Türk İslam Sanatları Tarihi” Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde başladığı doktora çalışmalarını 2009 yılında “Bursa’da Osmanlı Mezar Taşlarının İlk Örnekleri” konulu teziyle tamamladı. 2012 yılında yardımcı doçent, 2017 yılında doçent oldu. Hâlen aynı fakültede görevine devam etmekte ve Anabilim Dalı Başkanlığı’nı sürdürmektedir.

 

Fakülte yıllarında Prof. Dr. Muhittin Serin’den Rik’a, Hikmet Barutçugil’den Ebru, Çiçek Derman’dan Tezhib ve Hasip Uras’tan Fotoğrafçılık dersleri aldı. Fakültede teorik olarak devam eden Türk ve İslam Sanatları Tarihi dersleri yanında uygulamalı Ebru ve Hat dersleri verdi ve vermeye devam ediyor. 2015 yılında Kültür Bakanlığı Ebru Sanatçısı unvanı aldı. Türkiye’den başka Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Fransa, Almanya ve Çin’de Türk Ebru Sanatı üzerine sergiler, workshoplar ve dersler verdi. Gülgen, Amasya Şeyh Hamdullah Hat ve Yazı Tarihi Müzesi ile Bursa Kur’an ve Elyazmaları Müzelerinin Sanat Danışmanlığını yaptı. 

 

Hicabi Gülgen’in basılmamış yüksek lisans ve doktora tezleri dışında ders kitabı olarak hazırladığı Ana Hatlarıyla Türk İslam Sanatları Tarihi adlı kitabı ile Bursa İnegöl İshak Paşa Külliyesi adlı kitapları bulunmaktadır. Bunun yanında yayımlanmış makale, Sempozyum ve kongre tebliğleri ile TRT’de seri olarak yayımlanmış söyleşileri bulunmaktadır.

 

Çalışmaları ağırlıklı olarak Osmanlı Türk Mimarisi ve Kitap sanatları üzerine yoğunlaşan Gülgen, evli ve iki çocuk babası olup, İngilizce ve Arapça bilmektedir.  

Contact

Email
hicabi@uludag.edu.tr
Web Page
https://avesis.uludag.edu.tr/hicabi
Address
Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Fethiye Mahallesi Kırlangıç Sokak No: 2B 16140 Nilüfer Bursa - Türkiye