General Information

Institutional Information: Mühendislik Fakültesi, Makina Mühendisliği, Konstrüksiyon Ve Imalat
Research Areas: Artificial Intelligence, Computer Learning and Pattern Recognition, Machine Design, Non-traditional manufacturing methods

Names in Publications: Riza Yildiz Ali

Metrics

Publication

49

Citation (WoS)

1876

H-Index (WoS)

13

Citation (Scopus)

1917

H-Index (Scopus)

14

Intellectual Property

2

Thesis Advisory

22

Open Access

1
UN Sustainable Development Goals

Biography

Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Bursa Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümünde tamamladı. Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Michigan Üniversitesi ve Mississippi State Üniversitelerinde Makine Mühendisliği ve Havacılık Mühendisliği Bölümlerinde doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. 

2020 yılında Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) üyesi olarak seçilmiştir. 2017 yılında TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü, 2015 yılında TÜBA-GEBİP(Üstün Başarılı Genç Bilim Adamı) Ödülü ve ODTÜ Prof. Dr. Mustafa Parlar Teşvik Ödülü'ne layık görülmüştür. 2019, 2020, 2021 ve  yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir ekip tarafından hazırlanan ''dünyanın en etkili bilim insanları'' listesinde yer aldı.  Bu listeye Türkiye'den giren tüm disiplinlerdeki bilim insanları arasında 16'ıncı sırada yer almıştır.

Üniversite-Sanayi İşbirliğinden sorumlu Rektör Danışmanlığı, Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Endüstri Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, Mimarlık  Bölüm Başkanlığı, Matematik Bölüm Başkanlığı, YÖK-ÜAK (Yüksek Öğretim Kurulu-Üniversitelerarası Kurul) üyeliği, TÜBİTAK Yürütme Komitesi üyeliği, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü, Fakülte Kurulu Üyeliği, Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği, Yüksek Okul Müdürlüğü, Senato Üyeliği gibi farklı idari görevlerde bulundu. 2020-2022 yılları arasında Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. de (TUSAŞ)  Ar-Ge Merkezi Müdürü olarak görev yaptı ve yerli hava araçlarının geliştirilmesine yönelik farklı projelerde görev aldı. 

TÜBİTAK-ARDEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı destekli San-Tez projelerinde yürütücü olarak görev yapmıştır. Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları Ar-ge Merkezi, Beyçelik Holding  Ar-Ge Merkezi, Yeşilova Holding Ar-Ge Merkezi, Coşkunöz Holding Ar-ge Merkezi, Toksan Ar-Ge Merkezi, Valeo Fren Sistemleri, gibi çeşitli yerli ve yabancı ortaklı firmaların çok sayıda TÜBİTAK-TEYDEB destekli 1501 ve 1505 Ar-Ge projelerinde optimum ürün geliştirmeden sorumlu akademik danışman ve proje yürütücüsü olarak görev aldı.. 

Q1 kategorisindeki Information Sciences, International Journal of Vehicle Design, Journal of Intelligent Manufacturing, International Journal of Advanced Manufacturing Technology, Expert Systems başta olmak üzere çeşitli SCI, SCI- Expanded indexlerinde taranan dergilerde Associate editor, Guest editor ve Editorial Board Member olarak görev yaptı.