General Information

Institutional Information: Mühendislik Fakültesi, Inşaat Mühendisliği, Hidrolik (Inşaat Müh.Böl.)
Research Areas: Atmospheric Sciences and Meteorological Engineering, Hydrology-Hydrometeorology, Climate Change and Climate Modeling, Civil Engineering, Hydraulic, Coastal Sedimentation, Coastal Zone Management, Design of Coastal Structures, Coastal Engineering, Engineering and Technology

Names in Publications: Akpinar A., Akpmar Adem, A. Akpinar

Metrics

Publication

167

Citation (WoS)

1461

H-Index (WoS)

24

Citation (Scopus)

1662

H-Index (Scopus)

22

Project

10

Thesis Advisory

5

Open Access

14
UN Sustainable Development Goals

Biography

 10 Mayıs 1982 yılında Trabzon İli Yomra İlçesinde dünyaya gelmiştir. Sırasıyla Yomra İlköğretim Okulu, Yomra Ortaokulu ve Yomra Lisesi’nde eğitim ve öğretimini tamamladıktan sonra 2000 yılında girdiği ÖSS sınavında başarılı olarak, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Mühendislik Mimarlık Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü kazanmıştır. Lisans öğrenimini 2004 yılında İnşaat Mühendisi olarak, Yüksek Lisans öğrenimini 2007 yılında İnşaat Yüksek Mühendisi olarak ve Doktora öğrenimini 2012 yılında Doktor Mühendis olarak KTÜ İnşaat Mühendisliği Anabilim dalında tamamlamıştır.

              2004-2006 yılları arasında KTÜ, İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Laboratuarı’nda çeşitli projelerde araştırmacı olarak, 2006-2009 yılları arasında KTÜ TEKNOKENT İnşaatında Şantiye Şefi olarak görev yapmıştır. Ocak 2009’da, Gümüşhane Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne Öğretim Görevlisi unvanıyla öğretim elemanı olarak, Mart 2012’de, Gümüşhane Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne Yrd. Doç. Dr. unvanıyla öğretim üyesi olarak atanmıştır.

           Şubat 2013 ile Ekim 2013 tarihleri arasında 40/b maddesi ile Ardahan Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne geçici süre ile görevlendirilmiştir. Kasım 2013’te Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne Yrd. Doç. Dr. unvanıyla öğretim üyesi olarak atanmıştır. Ocak 2014 tarihi itibari ile girdiği Doçentlik sınavında başarılı olarak Doç. Dr. unvanını almıştır. Temmuz 2014’te Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne Doç. Dr. unvanıyla öğretim üyesi olarak atanmıştır. Şubat 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Bölüm Başkan Yardımcısı ve Mart 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Mayıs 2019 tarihinden itibaren Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Ocak 2020’de Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’ne Prof. Dr. unvanıyla öğretim üyesi olarak atanmıştır. 2012 yılında Çiğdem ENSAROĞLU ile hayatını birleştiren Adem AKPINAR, halen Uludağ Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde Prof. Dr. unvanıyla öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.