Endüstriyel Renk Fiziği ve Tekstil Uygulamaları


Becerir B.

Medyay Basım Yayım Kırtasiye Paz. San. Tic. Ltd. Şti., Bursa, 2023

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2023
  • Publisher: Medyay Basım Yayım Kırtasiye Paz. San. Tic. Ltd. Şti.
  • City: Bursa
  • Bursa Uludag University Affiliated: Yes

Abstract

Bu kitabın amacı endüstriyel renk fiziği hakkında temel bilgi vermek ve öncelikle tekstil endüstrisinde renk fiziği kullanımını açıklamaktır. Renk fiziğinin temel kavramları ve bunların tekstil endüstrisinde uygulamaları sunulmaya çalışılmıştır.

Hemen hemen bütün endüstri dallarının renk ile ilgisi vardır ve renk üretilen nesnelerin bir niteliği olarak kullanılmaktadır. Tekstil endüstrisinde renk öncelikle tüketicileri belli bir ürünü almaya yöneltmek ve ürünlerin çekiciliğini arttırmak için kullanılır. Bunun yanında bazı renkler de bazı markalar ve ürünler ile neredeyse özdeşlemiş durumdadır. Bu yüzden renk konusu tekstil endüstrisi ve tekstil ürünleri için vazgeçilmezdir.

Bu kitapta renk terminolojisi ve renk ölçümü ile ilgili temel bilgilerden sonra özellikle tekstil boyama teknolojisine yönelik olarak renk fiziğinin kullanımı üzerinde durulmuştur. Konu ile ilgili daha ileri bilgiler özellikle renk ölçüm cihazları ve renk ölçüm ve reçete tahminleme programları üreten firmalar tarafından spesifik uygulamalar için sağlanabilir.