Investigation of Indoor Temperature Distribution of an Office Environment Heated with Split Air Conditioner at Different Inlet Temperatures and Velocities by CFD Analysis


Creative Commons License

Ufat H., Goncagül G., Yamankaradeniz N.

11.Uluslararası Meslek Yüksek Okulları Sempozyumu, Düzce, Turkey, 5 - 07 October 2023, pp.19

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: Düzce
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.19
  • Bursa Uludag University Affiliated: Yes

Abstract

Ofis ortamlarında çalışan pek çok insan, gününün büyük bir kısmını buralarda geçirmektedir. Bu sebepten dolayı ofislerdeki termal konfor çalışanlar için oldukça önemlidir. Yapılan çalışmalarda termal konforun insanlardaki çalışma performansını etkilediği açıkça ortaya koymuştur. Bununla birlikte merkezi bir iklimlendirme sistemi bulunmayan ofislerde çoğunlukla split klima ile ısıtma ve soğutma yapılmaktadır. Ortamdaki split klimanın konumu, klimadan gelen havanın hızı ve sıcaklığı termal konforu etkileyen parametrelerdir.

Yapılan çalışmada, bir fabrika ortamında, üretim alanı içerisinde bulunan ve split klima ile ısıtılan bir ofis için ANSYS Fluent programında analizler yapılmıştır. Hava giriş sıcaklıkları 23°C, 25°C, 27°C ve hava giriş hızları 0.5 m/s, 1 m/s, 2 m/s olacak şekilde çözümlemeler yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. 0.5 m/s hava giriş hızında en yüksek sıcaklıkta bile kış ayları için uygun konfor şartları sağlanamamıştır. 25°C ve 2 m/s hava giriş hızı ile uygun sıcaklık koşulları sağlanırken, odanın belli konumlarında hava hızı yüksek olmaktadır. 27°C ve 1m/s hava giriş hızı için ise hem sıcaklık hem de hava hızı açısından ortam şartlarının konfor açısından uygun olduğu görülmektedir.