FZK 3406 MANYETİZMA VE UYGULAMALARI LABORATUARI DENEY KILAVUZU


Derebaşı N.

Uludağ Üniversitesi Yayınları, Bursa, 2012

  • Publication Type: Book / Textbook
  • Publication Date: 2012
  • Publisher: Uludağ Üniversitesi Yayınları
  • City: Bursa
  • Bursa Uludag University Affiliated: Yes

Abstract

ÖNSÖZ

 

            Bu laboratuar deney kitapçığı U. Ü. Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü lisans öğrencilerine 3. sınıf Bahar yarıyılında verilmekte olan seçmeli derslerden Manyetizma ve Uygulamaları dersinin ve kısmen 4. sınıf Güz yarıyılı seçmeli derslerinden Sensörler dersinin konularını kapsayan deneyleri içermektedir. Bu deneyler pratikte en çok uygulama olanağı bulan konulardan seçilmiştir. Derslerde anlatılan konuların uygulamasının yapılması, sanayideki kullanım alanlarının anlaşılması, öğrencilere daha geniş bir araştırma fırsatı sağlayıp öğrenilen bilgileri uygulamada yeni görüşler kazandırması bu kitapçığın amaçlarını oluşturmaktadır.

            Haftada 2 saat uygulamalı yapılan deneylere ön araştırma ve deney sonrası rapor hazırlanması ile incelenen konunun yeterince algılanması sağlanmaktadır. Her deney için ayrılmış uygun bölümler kullanılarak deney raporunun hazırlanmasına daha kullanışlı bir yöntem sunulmuştur. Kuramsal bilgiler, deneyin yapılışı ve konuyla ilgili sorular her deneyde yer almaktadır.

            Uzun yılların birikimi olan Manyetizma ve Uygulamaları ile Sensörler derslerinin notlarından tizlikle seçilen ve genişletilerek derlenen bu kitapçık her yıl güncel deneyler ile geliştirilmeye devam edilecektir. Kitapçığın birinci baskısı beklenenden daha kısa sürede tükenmesi nedeniyle genişletilerek ve yeniden düzenlenerek ikinci baskısı hazırlandı. Dersime gösterilen yoğun ilgi ve istek için teşekkür ediyorum. Bu deney kitapçığının öğrencilerime ve konu ile ilgilenen araştırmacılara temel manyetizma konuları düzeyinde yararlı bir kaynak olmasını diliyorum.

            Gösterilen titizliğe rağmen kitapçığın hazırlanmasında gözden kaçan eksiklik veya hataların giderilmesi konusunda okuyucuların öneri, istek ve dilekleri kitapçığın gelişimi yönünden beni fazlasıyla memnun edecektir.

 

 

Prof. Dr. Naim Derebaşı       

Uludağ Üniversitesi               

Fen Edebiyat Fakültesi          

Fizik Bölümü                         

Mart 2012