UYKUDA SOLUNUM BOZUKLUKLARI VE TEDAVİSİNDE GÜNCEL GELİŞMELER


Creative Commons License

Karadağ M. (Editor)

Dünya Yayınları, Ankara, 2021

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Dünya Yayınları
  • City: Ankara
  • Bursa Uludag University Affiliated: Yes

Abstract

Güncel Göğüs Hastalıkları Serisi, Akciğer Sağlığı Ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) tarafından yılda 3 sayı olarak yayınlanan ve her sayısı belli bir konuda son 3 yılda yayınlanmış yeni literatürün gözden geçirilmesiyle hazırlanmış derlemelerden oluşan süreli yayın olarak 2013 yılında yayın hayatına başlamıştır. Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi uzmanlık alanlarında büyük bir boşluğu dolduran ve mesleki gelişimimize önemli katkılarda bulunan Güncel Göğüs Hastalıkları serimize bu sayımızdan itibaren ASYOD Güncel Göğüs Hastalıkları Serisi kitapları formatıyla devam edeceğiz.

Kitap formatımızın ilk sayısını “Uykuda Solunum Bozuklukları ve Tedavisinde Güncel Gelişmeler” konusunda hazırladık. İnsan yaşamının yaklaşık üçte birinin geçtiği uykuda, solunum bozuklukları gelişmesi, insan sağlığını çok geniş bir yelpazede etkilemektedir. Uyku tıbbı, tüm dünyada çok hızla bilgi birikiminin olduğu ve güncellemelerin en fazla ihtiyaç duyulduğu bir alandır. Bu kitapta, uyku fizyolojisinden başlayarak, tanı ve tedavideki tüm güncel gelişmelere yer verilmeye çalışıldı.

Uluslar arası literatürde en fazla yer alan konulara öncelik verilirken, tanı ölçekleri, en son güncellenen sınıflamalar ve skorlamalar detaylı olarak anlatıldı. Tedavi alanında PAP tedavisinin rutinde ve özel durumlardaki kullanımı, PAP dışı tedaviler ve cerrahi tedaviler en güncel bilgilerle aktarıldı.

Obstrüktif uyku apne sendromunun sosyal yaşamdaki yansımaları ile ilgili olarak sürücü belgesi adaylarında ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde yasal boyutları detaylı olarak ele alındı.

Tüm dünyayı derinden etkileye Covid 19 pandemisinde bu hastaların yönetimi de ayrı bir başlık altında detaylı olarak ele alındı.

Bu kitabın hazırlanmasında ve okuyucuya sunulmasında emeği geçen; başta sayı editörlerimiz; Prof. Dr. Turan ACICAN ve Prof. Dr. Zeynep Zeren UÇAR, Akciğer Sağlığı ve Yoğun Bakım Derneği (ASYOD) Genel bBaşkanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, ASYOD Bilim Kurulları Koordinatörü Prof. Dr. Akın KAYA, Editör Yardımcılarımız, Prof. Dr. Ahmet ERBAYCU ve Prof. Dr. Muhammed Emin AKKOYUNLU olmak üzere tüm yazarlara ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 

Saygılarımla

Prof. Dr. Mehmet KARADAĞ

EDİTÖR